❞ Twoje „Mogę” jest ważniejsze niż twoje IQ.
To jedna z lekcji, których Julian Mantle nauczył się od himalajskich mędrców. Prawnik, który doznał zawału serca wywołanego stresem, wyrusza w podróż życia, sprzedając cały swój dobytek, w tym drogocenne Ferrari.
Mantle nie jest prawdziwą postacią – ale Robin Sharma jest. Sharma pracował jako prawnik. Odnosił sukcesy, był zamożny i cholernie nieszczęśliwy. Próbując uwolnić się z kajdan władzy i statusu społeczeństwa, napisał książkę o fikcyjnej postaci, która wróciła z Himalajów, aby nauczyć prawdziwego Robina tego, czego dowiedział się o życiu.
„Mnich, który sprzedał swoje Ferrari” to książka, która stała się bestsellerem sprzedanym w nakładzie wielu milionów egzemplarzy. To inspirująca opowieść o wewnętrznej przemianie, spełnianiu marzeń i poznawaniu sensu życia. Oto 6 lekcji od himalajskiego mnicha o tym, co naprawdę ma znaczenie w życiu.
????
1. Doskonalenie umysłu.
Kiedy Mantle dociera w Himalaje, poznaje jogina Ramana. Ten w jednej z rozmów porównuje czysty umysł do ogrodu pełnego pięknych pachnących kwiatów. To spokojna, regenerująca oaza – miejsce, do którego możesz się udać, aby w każdej chwili odzyskać energię. Czy nie byłoby wspaniale, gdyby twój umysł również był takim miejscem? Niestety, dla większości z nas nasz umysł wygląda bardziej jak wysypisko śmieci – pełen bałaganu, niepotrzebnych informacji i nieuzasadnionych zmartwień. To dlatego, że nie zdajemy sobie sprawy z potęgi naszego umysłu. Nie mówi się przecież głośno o tym, że to, co osiągamy w życiu i jak odbieramy otaczającą nas rzeczywistość, zależy w znacznej mierze od naszego umysłu i nastawienia. Jedynym sposobem na kontrolowanie swojego umysłu jest kontrolowanie tego, co do niego wchodzi i wychodzi.
❞ Jeśli chcesz żyć pełnią życia, dbaj o swoje myśli jak o coś najcenniejszego.
????
2. Dążenie do celu.
Benjamin Disreli powiedział, że „Sekretem szczęścia jest stałe dążenie do jakiegoś celu”. Cel nadaje sensu naszemu życiu. Determinacja i cierpliwość w dążeniu do celu kształtują nasz charakter. Jasno określone osobiste, zawodowe i duchowego cele są podstawą rozwoju.
❞ Kiedy uskrzydla cię jakiś wielki cel, niezwykły plan, twoje myśli przełamują wszelkie granice; twój umysł przekracza bariery, świadomość rozszerza się na wszystkie strony i okazuje się, że znajdujesz się w nowym, wspaniałym świecie
????
3. Samodoskonalenie nigdy się nie kończy.
W pewnym momencie historii pojawia się zapaśnik sumo. Zapaśnicy sumo są uosobieniem samodoskonalenia. Nazywają je „kaizen”. To starożytna, japońska koncepcja, która oznacza „niekończącą się poprawę”. Chodzi o to, aby nigdy nie przestawać się uczyć, aby zawsze stawać się lepszym – nawet małymi krokami – a rozwój jest tylko wieczną częścią życia. Mnich zadaje ważne i kontrowersyjne pytania Julianowi, aby dosadnie wytłumaczyć istotę samodoskonalenia: Jak ktoś mógłby dobrze kierować korporacją, skoro nie potrafi kierować samym sobą? Jak mógłby zadbać o swoją rodzinę, skoro nie nauczył się dbać o samego siebie? Jak miałby czynić dobro, jeśli nawet nie czuje się dobrze? Praca nad sobą, nawet 10 minut dziennie da w przyszłości wielkie efekty.
❞ Jeśli myślisz, że jesteś zbyt zajęty, aby poświęcać czas na pracę nad sobą, popełniasz błąd.
Jedna poranna rutyna w dziesięciu krokach może obejmować cały rozwój osobisty. Mędrcy od setek lat mają własne praktyki:
- Rytuał samotności. Każdego ranka po przebudzeniu poświęć kilka minut na ciszę.
- Rytuał fizyczności. Rusz się, wstań, zrób trochę ćwiczeń.
- Rytuał żywego pożywienia. Żywe jedzenie to takie, które nie jest martwe i powstało dzięki naturalnym interakcją słońca, powietrza, gleby i wody. Mędrcy stosują dietę wegetariańską. Tylko świeże jedzenie.
- Rytuał obfitej wiedzy. Pobudzaj swój umysł każdego dnia, czytając, ucząc się lub rozwiązując łamigłówki umysłowe, takie jak krzyżówka.
- Rytuał osobistej refleksji. Czy zrobiłeś dzisiaj wszystko, co w Twojej mocy? Co mogłeś zrobić lepiej? Kiedy czułeś się szczęśliwy? Zawsze znajdź trochę czasu, aby odpowiedzieć na te podstawowe, ale ważne pytania.
- Rytuał wczesnego przebudzenia. Mędrcy sugerują sześć godzin snu i budzenie się o wschodzie słońca.
- Rytuał muzyki. Kiedy utkniesz w złym nastroju, po prostu posłuchaj muzyki. Nic nie podnosi na duchu tak silnego, jak dobra melodia.
- Rytuał słowa mówionego. Zapisz krótką mantrę, którą będziesz mógł powtarzać sobie przez cały dzień. Posiadanie osobistego motta daje siłę.
- Rytuał zgodnego charakteru. To życie w zgodzie z zasadami: pracowitość, współczucie, skromność, cierpliwość, uczciwość i odwaga.
- Rytuał prostoty. Nie wolno żyć w gąszczu drobiazgów, trzeba skupić się na rzeczach najważniejszych, które naprawdę są istotne.
????
3. Szanowanie czasu.
Czas jest jak piasek, prześlizguje się pomiędzy naszymi palcami i nigdy nie wraca. Umiejętność właściwego planowania czasu wiąże się z prawidłowym planowaniem życia, które jest wbrew pozorom krótkie i ulotne. Mistrzostwo w wykorzystaniu czasu równa się mistrzostwu wykorzystania życia. Wszystko, co robimy, tworzy całość naszego życia. Mędrcy nie wierzą w zakładanie masek w poszczególnych sytuacjach. Sposób postępowania w domu wpływa na sposób postępowania w pracy. Sposób, w jaki traktujesz ludzi w pracy, wpływa na to, jak traktujesz rodzinę i przyjaciół. Wszystko jest ze sobą powiązane. Na tym etapie należy zdać sobie sprawę z tego, co i kto kradnie nasz cenny czas. A jedną z najtragiczniejszych rzeczy, jakie stale robimy, jest odkładanie życia na później.
❞ Ci, co budują swoje wyjątkowe życie, różnią się od tych, co żyją byle jak, tylko sposobem, w jaki zarządzają swoim czasem.
????
4. Słuchanie swojego sumienia.
Nie ważne jak wielki masz dom i jakim samochodem jeździsz. Jedyna rzecz, jaką zabierzesz ze sobą do kresu swoich dni to własne sumienie. Nasze sumienie dokładnie wie, co jest dla nas słuszne.
❞ Kieruj się sercem. Reszta przyjdzie sama.
????
5. Bezinteresowne dawanie.
Im wcześniej zdamy sobie sprawę, że tak jak przyszliśmy na świat z niczym, tak samo opuścimy go z pustymi rękami, tym szybciej zaczniemy spełniać nasze powołanie. Jakość naszego życia określa wkład jakości naszego wkładu w życie innych. Robienie dobra jest naszą największą umiejętnością, a radość drugiego człowieka jest najlepszą zapłatą. Pieniądze na życie przyjdą same, jeśli naprawdę szczerze będziemy oddani innym.
❞ Doceniaj świętość każdego dnia, żyjąc po to, by dawać.
????
6. Docenianie teraźniejszości.
Najważniejsza chwila dzieje się właśnie teraz. Jeśli nauczymy się żyć w niej i w pełni ją doceniać będziemy wdzięczni i szczęśliwi. To różnica między bogatym życiem a bogactwem życia. To, co mnie najbardziej zaciekawiło w słowach mnicha to, że im bardziej się staramy, tym trudniej dojść nam do celu. Skupiając się na realizacji marzeń, życie da nam dokładnie to, czego potrzebujemy.